Okres Królestwa Polskiego (zabór rosyjski) od 1815 do 1915 roku
Na zajętych ziemiach Rosjanie decyzją kongresu wiedeńskiego utworzyli Królestwo Polskie - potocznie zwane kongresówką, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim. Ustawa konstytucyjna z 27 listopada 1815 r. dokonała podziału obszaru Królestwa Polskiego na województwa. Nowe województwo podlaskie ze stolicą w Siedlcach, zachowało ten sam obszar co dawny departament siedlecki. Województwa podzielono na obwody pozostające pod władzą komisarzy obwodowych, obejmujące najczęściej po dwa powiaty. Powiat węgrowski wraz z powiatem siedleckim tworzyły obwód siedlecki z siedzibą w Siedlcach. Oznaczało to, że Węgrów utracił znaczenie jako ośrodek władzy administracyjnej, a nazwa powiatu została zachowana w zasadzie tylko do celów wyborczych - z tego terenu sejmik szlachecki wybierać miał posła na sejm - i sądowych. Nowy podział administracyjny wszedł w życie w drugiej połowie 1816 r.
Kolejne zmiany w ustroju terytorialnym nastąpiły po powstaniu listopadowym. Ukazem z 7 marca 1837 r. województwa przemianowano na gubernie. 11 października 1842 r. dotychczasowe obwody zmieniono na powiaty, a powiaty na okręgi sądowe. Komisarze obwodowi sprawowali teraz funkcje naczelników powiatowych. W ten sposób przestał formalnie istnieć powiat węgrowski.
Mapa 4. Powiat Węgrowski Guberni Siedleckiej w roku 1907. Atlas geograficzny ilustrowany Królestwa Polskiego pod redakcją J.M. Bazewicza
Reforma administracyjna z 1844 połączyła gubernię podlaską z lubelską ze stolicą w Lublinie, co trwało do kolejnej reformy z roku 1866, która te zmiany anulowała. Ustawą z 31 grudnia 1866 r. Królestwo Polskie zostało podzielone na 10 nowych guberni i 85 powiatów. Nowo powstała gubernia siedlecka wracała do granic sprzed stycznia 1845 r. (z niewielkimi zmianami) i składała się odtąd z 9 powiatów, w tym węgrowskiego. Powiat węgrowski składał się z 17 gmin wiejskich: Borze (siedziba w Roguszynie), Czarnogłów, Grębków, Jaczew (siedziba w Żelazowie), Korytnica. Łochów (siedziba w Kamionnie), Łojki, Miedzna, Ossówno, Płatkownica (siedziba w Sójkówku), Prostyń, Ruchna, Sadowne, Sinołęka (siedziba w Bojmiu), Starawieś (siedziba w Borzychach), Stoczek, Wyszków i czterech miast: Kamieńczyk, Liw, Miedzna, Węgrów. Ale postanowieniem Komitetu Urządzającego w 1869 r. aż 338 miastom Królestwa odebrano prawa miejskie, degradując je do rzędu tzw. osad. Spotkało to Kamieńczyk, Liw i Miedznę. Ponadto w 1889 r. osadę Kamieńczyk przeniesiono z powiatu węgrowskiego guberni siedleckiej do powiatu radzymińskiego guberni warszawskiej”. Tak więc Węgrów pozostał jedynym miastem w powiecie. Kolejne zmiany przyniosła ustawa z 6 lipca 1912 r., likwidująca gubernię siedlecką. Na skutek likwidacji przydzielono powiat węgrowski do guberni łomżyńskiej.
Okres okupacji niemieckiej od 1915 do 1918 roku
W Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim Niemcy znieśli gubernię jako jednostkę administracyjną i wprowadzili dwustopniowy podział terytorialny na powiaty i gminy. Okupanci początkowo utrzymali dawne obszary powiatów i ich granice, ale już od 1916 roku rozpoczęto akcję łączenia zazwyczaj 2-3 dawnych powiatów w jeden nowy. Rozporządzeniem z 22 marca 1916 r. połączono powiaty węgrowski i sokołowski w jeden z siedzibą w Sokołowie, który przetrwał do końca wojny. W ten sposób Stoczek na okres okupacji niemieckiej znalazł się na terenie Cesarsko-Niemieckiego Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego w powiecie węgrowsko-sokołowskim.
Okres
II Rzeczypospolitej od 1918 do 1939 roku
W chwili uzyskania niepodległości w 1918 roku, administracja polska spotkała się z wieloma problemami. Poza władzami centralnymi na terenie Królestwa Polskiego i Galicji, na pozostałych obszarach kraju istniały tylko powiaty. W pierwszej kolejności należało utworzyć jednostki pośrednie – województwa. Z powodu różnych okoliczności (np. obowiązującego prawa zaborczego) zdecydowano się na zachowanie byłych granic rozbiorowych jako granic województw. Ogółem powołano w całej Rzeczypospolitej 17 tych jednostek. Jako pierwsze na mocy tzw. ustawy tymczasowej z 2 sierpnia 1919 z dziesięciu guberni Królestwa Polskiego utworzono 14 sierpnia 1919 roku 5 województw: białostockie, kieleckie, lubelskie, łódzkie i warszawskie. Stoczek ponownie znalazł się w województwie lubelskim i powiecie węgrowskim.
Mapa 5. Powiat Węgrowski w 1933 roku
Stan taki pomimo wielu zapowiedzi zmian przetrwał do roku 1939. 1 kwietnia 1939 r. powiaty: garwoliński, sokołowski, węgrowski włączono do województwa warszawskiego (Dz.U. z 1938 r. Nr 27, poz. 240).
Okres okupacji niemieckiej od 1939 do 1944 roku
Kres niepodległości II Rzeczypospolitej nastąpił w wyniku wybuchu 1 września 1939 roku drugiej wojny światowej. W dniach 8-12.IX zacięte walki przeniosły się na teren powiatu węgrowskiego w obronie pozycji Sadowne, Stoczek, Huta Gruszczyńska, Paplin, Żarnówek, Stara Wieś. W wojnie obronnej 1939 r. powiat poniósł dotkliwe straty w zabitych mieszkańcach w czasie bombardowań i zniszczeń, w czasie nalotów oraz walk frontowych.
Po ustaleniu granicy między Niemcami a Związkiem Radzieckim, przebiegającej wschodnim krańcem powiatu, linią rzeki Bug, i po wydaniu rozporządzenia-dekretu fiihrera i kanclerza Rzeszy o administracji okupowanych obszarów Polski z 12 października 1939 r. okupant przystąpił do tworzenia władzy administracyjnej. Władze okupacyjne przywróciły podział administracyjny znany z lat 1915-1918. Utworzono Generalne Gubernatorstwo (GG) 26.X.1939 r. Teren powiatu węgrowskiego włączono do dystryktu warszawskiego. Wcześniej połączono go, na podstawie zarządzenia gubernatora dr Ludwika Fischera z 20.XI.1939 r. z powiatem Sokołów Podlaski. Powiat stał się największym po warszawskim powiatem w dystrykcie. Starostą niemieckim został Fridrich Schulz. Kolejnymi Starostami byli: Becker (1940), Richard, Lerche (1940), Ernst Gramss (1940-1944). W Węgrowie urzędował Lankomisarz Paul Krottendorfer, burmistrzem był Witold Śliwiński a w pozostałych miastach powiatu wyznaczono burmistrzów, w gminach wójtów a we wsiach sołtysów o znacznie ograniczonych kompetencjach. Zlikwidowano polski samorząd terytorialny. Aparat administracyjny okupanta miał realizować politykę eksterminacji, terroru, eksploatacji na terenie powiatu. Okres okupacji niemieckiej zakończył się 12/13 sierpnia 1944 roku, kiedy to teren Stoczka zajęły wojska sowieckie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz